Wszystko zaczyna się w przeddzień Bożego Narodzenia 2015 r., W służbie katolickich templariuszy w Parmie na Święto Miłosierdzia pożądane przez Ojca Świętego Papieża Franciszka.

Nadzwyczajny Jubileusz, podróż trwająca rok, podróżowana przez pielgrzymów wszystkich narodowości, poruszona wiarą, pragnieniem duchowego poszukiwania, potrzebą zbliżenia się do ogłoszonego, wyjaśnionego, pożądanego i „dotkniętego” miłosierdzia podczas przekraczania Świętych Drzwi .

Były trzy Święte Drzwi, zaprojektowane i pożądane przez S.E. Mons. Enrico Solmi, biskup Parmy: katedra, wspaniała atrakcja artystyczna i duchowe „gniazdo” dla tych, którzy chcą zatrzymać się w historycznym centrum; Sanktuarium Najświętszej Maryi Panny Różańca Świętego w Fontanellato, źródło wstawiennictwa Łaski i orzeźwienie dla pielgrzymów; katedra S. Moderanno w Berceto, miejsce wypoczynku wczasowiczów, którzy szukają chłodu góry w gorące letnie miesiące.

Świadectwo służby cechowało rok wielkiej łaski dla katolickich templariuszy, z kolei pielgrzymów, ale także opiekunów Świętych Drzwi, witanych przez wielu pielgrzymów, którzy tworzyli prawdziwą ludzką tęczę o najróżniejszych kolorach: mroczni podejrzliwi ciekawi tych bardziej rozgrzanych wiernych zorganizowanych w świąteczne grupy; nie ma też nikogo, kto z dyskretną, ale widoczną emocją przybył by poprosić o odpust zupełny.

Dla nas templariuszy było to trochę jak powrót do domu: wielki dom z żywych kamieni, czyli wielu wiernych pielgrzymujących.

Chociaż Jubileusz dobiegł końca, Rok Święty otworzył drzwi nadziei wszystkim, zwłaszcza tym, którzy pochodzą z „dalekich”, z duchem niezamieszkanym wiarą.

W Parmie katoliccy templariusze nadal będą stanowić wkład i wsparcie dla wszystkich, którzy pragną odpowiedzieć na pragnienie wyruszenia w podróż, w poszukiwaniu świętych miejsc i modlitw.

 

Non Nobis Domine, Non Nobis, sed Nomini Tuo Da Gloriam

Fra ’Domenico Savio